Nordic walking, sport dla starszych osób❓🏞

 

W porównaniu do zwyczajnego marszu, nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron. Z tego powodu osoby go uprawiające angażują więcej partii mięśni, chociaż mniej intensywnie. Mięśnie (m.in. klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha) są również inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu. To prowadzi do większego ich wzmocnienia niż przy zwyczajnym chodzeniu czy joggingu.

 

🟩 Szczególnie:

 

️ Rozwija się siła i wytrzymałość ramion,

️ Łatwość wchodzenia na wzgórza,

️ Spala się więcej kalorii niż przy normalnym chodzeniu (od 20 do 40%)

️ Zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami,

️ Usprawnienia się  układ oddechowy i sercowo-naczyniowy

️ Redukuje nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy co daje korzyści dla osób ze słabszymi stawami i nie dość silnymi mięśniami,

️ Odciąża stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.

️ Nie pogarsza także stanu obolałych stawów, zwłaszcza kolanowych.

 

🟨 Nordic walking można uprawiać bez względu na wiek, kondycję czy tuszę, zarówno nad morzem, w lesie, parku oraz w górach – przez cały rok. Dobrze jest rozpocząć swoją przygodę z tą dyscypliną pod okiem instruktora, który nauczy prawidłowej techniki marszu i pomoże dobrać odpowiednie kije.

 

🟪 Prawidłowa technika

Podczas uprawiania nordic walkingu istotna jest prawidłowa technika chodu, w tym odpowiednie ustawienie kijków. W czasie treningu kończyny trenującego powinny zachowywać się jak w trakcie chodu, czyli poruszać się naprzemiennie. Kij w czasie treningu powinno wbijać się w połowie długości między jedną a drugą stopą. Od razu po wbiciu kija, staw łokciowy powinien być prostowany, a kij puszczany od razu po odepchnięciu.

 

Nic tylko chodzić!


Komentarze

  1. Nordic walking nie tylko dla starszych, wśród młodych też cieszy się dużym zainteresowaniem na Mistrzostwach Polski 😀

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz