Jazda konna to bez wątpienia bardzo szlachetny i ostatnimi czasy coraz bardziej popularny sport. Mimo, iż nauka jazdy na koniu nie jest tania, to fanów tej dyscypliny nie brakuje. Stadniny koni, szkółki jeździeckie przeżywają prawdziwe oblężenia, a na zajęcia z jazdy konnej zapisują się osoby w każdym wieku. Jeździectwo cieszy się naprawdę dużą popularnością. Nie ma tutaj żadnych wątpliwości, że jest to sport elitarny i różnorodny. Jeździectwo można uprawiać w każdym wieku, więc w każdym momencie swojego życia można spróbować sił w siodle. Jeździectwo jest sportem wyjątkowym, ponieważ jako jedyne opiera się na współpracy człowieka z żywym zwierzęciem. Ich wzajemna relacja oraz opanowanie technicznych umiejętności przez jeźdźca decyduje o sukcesie w tej dyscyplinie. Koń jest dużym zwierzęciem,  z natury bardzo łagodnym ale i dość płochliwym. Można śmiało powiedzieć, że w człowieku, opiekunie, szuka przewodnika i przyjaciela, co wynika z jego stadnej natury. Nie należy więc w obecności konia okazywać strachu, ale działać na zasadzie ograniczonego zaufania - przywitać się serdecznie, obserwując jednocześnie końskie reakcje. Jeśli wyciąga pysk do przodu, a uszy skierowane są w Twoją stronę, to znaczy, że koń jest ciekawy i chce Ciebie poznać. Jeśli kuli uszy, próbuje stanąć bokiem, a do tego pokazuje białka oczu, to znaczy niestety, że albo się czegoś się przestraszył, albo akurat nie ma ochoty na towarzystwo. 

 Istnieje wiele stylów jazdy konnej, jeździectwo klasyczne zwane też angielskim, oraz western. Oba style różnią się od siebie znacznie – zarówno siodłem, strzemionami czy ubiorem jeźdźca jak i techniką jazdy czy zawodami rozgrywanymi w ramach stylu. Istnieją także inne konkurencje jeździeckie, a należą do nich; powożenie, woltyżerka, rajdy długodystansowe. Jeżeli chodzi o zawody w stylu angielskim, dzielimy na ujeżdżenie oraz skoki przez przeszkody. Zawody skokowe możemy podzielić na klasy w zależności od wysokości przeszkody. Wyróżniamy klasy takie jak: mini LL, LL, L, P, N, C, CC. Natomiast ujeżdżenie obejmuje klasy; P, N, C, CC, CS.  
Chód konia możemy określać następująco; 
Stęp jest najwolniejszym chodem konia, potocznie mówiąc, kon po prostu idzie. 
Kłus jest to tak zwany trucht konia, wyróżniamy dwa rodzaje kłusa. Kłus anglezowany, jeździec na przemian unosi się oraz opada w siodło. Natomiast kłus ćwiczebny polega na tym, że jeździec jedzie, nie unosząc się w siodle.  
Galop szybki bieg, w którym są chwile jednoczesnego oderwania wszystkich czterech nóg od ziemi. Wyróżniamy galop roboczy, galop zebrany, galop wyciągnięty 
Cwał inaczej galop wyścigowy, jest to najszybszy możliwy chód konia.  
Konie to niesamowite zwierzęta, które służą nam nie tylko do treningów ale są wykorzystywane również do tak zwanej hipoterapii. Hipoterapia to metoda rehabilitacji psychoruchowej, która odbywa się przy udziale koni. 
Dzięki hipoterapii pacjentom może być łatwiej pokonywać lęki, budować więzi, wyrażać swoje emocje i komunikować się ze światem. Rehabilitacja poprzez hipoterapię pomaga nie tylko dzieciom zmagającym się z autyzmem, zespołem Downa czy porażeniem mózgowym, ale także z nieprawidłowym wzorcem chodu czy po amputacjach.
 



Komentarze

Prześlij komentarz